Utorak, 27 veljače, 2024

Njemačka i Austrija remizirale. Evo kako Hrvatska sada može do polufinala

0

UTAKMICA između Njemačke i Austrije na Europskom rukometnom prvenstvu završila je remijem 22:22. Austrijanci su bili nadomak novog senzacionalnog rezultata i pobjede nad domaćinom. Imali su vodstvo 21:16, no u posljednjih deset minuta utakmice nisu zabili nijedan pogodak pa je Njemačka to iskoristila da izvuče bod. Austrijanci su na kraju ipak bili zadovoljniji remijem jer su na tablici ostali ispred Nijemaca.

Igračem utakmice proglašen je nevjerojatni golman Austrije Constantin Mostl, koji je imao 17 obrana iz 36 pokušaja (47%). Nikola Bilyk predvodio je svoju momčad u napadu s pet pogodaka. Briljirao je i njemački vratar Andreas Wolff s 14 obrana iz 36 udaraca (39%). Juri Knorr zabio je šest golova.Hrvatska unatoč porazu od Mađarske i dalje ima šanse za izboriti mjesto u polufinalu, iako su one sada značajno manje nego što su bile prije utakmice. Evo što se sve mora poklopiti da bi Hrvatska ušla u borbu za medalje.

Što se mora poklopiti da Hrvatska prođe u polufinale?

• Hrvatska mora pobijediti i Island i Njemačku.
  • Austrija smije osvojiti najviše jedan bod iz utakmica s Francuskom i Islandom.
  • Mađarska mora izgubiti i od Njemačke i od Francuske.
  • Njemačka mora pobijediti Mađarsku pa izgubiti od Hrvatske.

U tom bi slučaju Hrvatska na drugom mjestu bila izjednačena ili samo s Njemačkom ili i s Austrijom i s Njemačkom. U oba slučaja Hrvatska bi sigurno prošla dalje jer bi imala najviše bodova iz međusobnih ogleda.

Nikola Jokić nanio Bostonu prvi poraz kod kuće, Brooklyn šokirao Lakerse

0

Sinoć je u NBA ligi odigrano sedam utakmica, a najviše pažnje privukao je susret u Bostonu gdje je gostovao Denver.

Nikola Jokić je odigrao još jednu maestralnu utakmicu i bio najzaslužniji za pobedu Denvera u Bostonu rezultatom 102:100.

Srbijanski centar je za 39 minuta upisao 34 poena uz 12 skokova i 9 asistencija i na taj način je nanio prvi poraz Bostonu kod kuće ove sezone.

Sjajan je bio i Jamal Murray sa 35 poena, a u redovima Bostona tragičar je bio Jayson Tatum koji je ubacio 22 poena, ali je u posljednjoj sekundi promašio šut za izjednačenje.

Brooklyn je šokirao Lakerse u Los Angelesu i slavio sa 130:112. Netse je do pobjede vodio Cam Thomas sa 33 poena, dok su na dugoj strani bolji od ostalih bili Anthony Davis sa 26 i LeBron James sa 24 poena.

0

HRVATSKA rukometna reprezentacija danas od 18 sati igra važnu utakmicu 2. kola skupine I na Europskom prvenstvu. Hrvatska je u situaciji da mora pobijediti u sve tri preostale utakmice ovog dijela grupne faze želi li se plasirati u polufinale, ali postoji scenarij prema kojem joj niti to neće biti dovoljno. Prva od tih triju utakmica je ogled protiv Mađarske. Pobjeda ostavlja Hrvatsku u igri za polufinale, poraz znači kraj nade o medalji.

Izabranicima Gorana Perkovca preostale su utakmice protiv Mađarske, Islanda i Njemačke. Pobijede li u svim tim utakmicama, prolazak u polufinale gotovo je zagarantiran. Ipak, postoji i opcija prema kojoj tri pobjede ne garantiraju mjesto među posljednja četiri. Pobijedi li Austrija sve protivnike do kraja (Njemačka, Francuska, Island), a Francuska dobije sve osim, dakako, Austrije, Hrvatska bi ostala bez polufinala. Dalje bi prošli upravo Francuska i Austrija.Hrvatska i Mađarska do sada su igrale 13 puta na velikim natjecanjima. Hrvatska je puno uspješnija s omjerom od 10  pobjeda, jednim remijem i dva poraza. Utakmica se igra uz izravan prijenos na RTL-u.

Napoli preko Fiorentine do finala

0

Nogometaši Napolija, aktualni prvaci Serie A, plasirali su se u finale talijanskog Superkupa nakon što su s 3-0 u Rijadu svladali Fiorentinu.

Napoli je poveo u 22. minuti golom Giovannija Simeonea, dok je Fiorentina propustila izjednačiti u samom smiraju prvog dijela. Tada je Ikone izveo jedanaesterac, ali je prebacio suparnička vrata.

Cijelo drugo poluvrijeme Napoli je čuvao minimalnu prednost, a onda je u završnici dvoboj odlučio 24-godišnji Alessio Zerbin. Prvo se dobro snašao u 84. minuti te je nakon kornera, iz blizine, ugurao loptu u mrežu za 2-0, dok je dvije minute kasnije sjajno okončao kontranapad i preciznim udarcem naciljao suprotni kut s vrha šesnaesterca za konačnih 3-0.

Povremeni hrvatski reprezentativac Josip Brekalo počeo je utakmicu za Fiorentinu te je zamijenjen u 57. minuti.

U petak će drugu polufinalnu utakmicu odigrati Inter i Lazio, a ujedno je milanski Inter branitelj naslova nakon što je prošle godine pobijedio Milan s uvjerljivih 3-0.

Finale je na rasporedu u ponedjeljak.

Talijanski Superkup, polufinale:

Napoli – Fiorentina 3-0 (Simeone 22, Zerbin 84, 86)

Real Madrid ispao iz Kupa Kralja

0

Nogometaši Atletico Madrida posljednja su momčad koja se plasirala u četvrtfinale španjolskog Kupa kralja pobijedivši na svom Metropolitanu branitelja naslova i gradskog suparnika Reala s 4-2 u produžetku, nakon što je u osnovnom dijelu utakmice rezultat bio 2-2.

Prvo vodstvo Atleticu donio je Samuel Lino u 39. minuti kad je odlično pratio akciju koja se odvijala po desnom boku, pravovremeno se ubacio iza leđa Realove obrane i neometan poslao loptu u mrežu na suprotnoj vratnici.

Real je izjednačio u zadnjim trenucima prvog dijela. Luka Modrić je iz slobodnog udarca uputio loptu u srce kaznenog prostora, slovenski vratar Jan Oblak je pokušao šakama izbiti loptu, ali se sudario sa svojim suigračem Saulom Niguezom i preusmjerio ju u mrežu.

Pogreška vratara kumovala je pogotku za novo vodstvo Atletica u 57. minuti. Ovoga puta je pogriješio Andrij Lunin koji je pokušao izbiti loptu rukom, ali je pogodio suigrača Antonija Ruedigera od kojeg se lopta odbila ravno na nogu Alvaru Morati koji ju je lakoćom proslijedio u mrežu s tri metra.

Real je bio opasnija momčad, što se momčadi Carla Ancelottija isplatilo u 82. minuti. Jude Bellingham je promiješao domaću obranu na lijevoj strani kaznenog prostora i poslao loptu na suprotnu vratnicu, gdje je bio Joselu i glavom ju poslao u mrežu za 2-2.

Treći put na utakmici momčad Diega Simeonea povela je u 100. minuti, kad se Antoine Griezmann sjurio po desnom boku, prošao Viniciusa i uz gol-crtu došao do peterca, a onda lijevom nogom smjestio loptu pod gredu preko Luninovog ramena.

Real se više nije uspio oporaviti, iako je u 112. minuti Dani Ceballos zatresao mrežu, ali je pogodak poništen zbog minimalnog zaleđa.

U 119. minuti pobjedu Atletica potvrdio je Rodrigo Riquelme pogotkom za konačnih 4-2, čime je Atletico na isti način uzvratio Realu za nedavni poraz (5-3 u produžetku) u polufinalu španjolskog Superkupa.

Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić je igrao za Real do 66. minute, kad ga je zamijenio Toni Kroos.

U četvrtak se među osam najboljih plasirala i Barcelona, ali se namučila da bi s 3-1 pobijedila trećeligašku momčad Unionistas gostujući u Salamanci. Uz Atletico Madrid i Barcelonu u četvrtfinale su se već prije plasirali Mallorca, Sevilla, Real Sociedad, Celta Vigo, Athletic Bilbao i Girona.

Ždrijeb četvrtfinalnih parova bit će održan u petak u Madridu.

Ruskinja (16) preokrenula 1:5 u zadnjem setu za osminu finala Australian Opena

0

RUSKINJA Mira Andrejeva u debitantskom nastupu u glavnom ždrijebu Australian Opena izborila je plasman u osminu finala. Do njega je došla nevjerojatnim preokretom protiv Francuskinje Diane Parry.

Andrejeva (16) gubila je s 1:6, 6:1, 1:5 i spasila meč-loptu. Preokrenula je na 6:5, Francuskinja je uspjela izboriti tie-break, a tamo je Andrejeva slavila s 10:5.

Mlada Ruskinja prošle je godine stigla i do osmine finala Wimbledona. Na WTA ljestvici nalazi se na 47. mjestu.

EHF EURO: Spektakl u Kolnu pripao Francuzima

0
Rukometna reprezentacija Francuske je u prvom kolu grupe 1 na Evropskom prvenstvu u Njemačku savladala selekciju Hrvatske rezultatom 34:32.
Sada su Hrvati u nezgodnoj situaciji u borbi za medalju na Evropskom prvenstvu i do kraja nemaju pravo na kiks dok su Francuzi s ova dva boda došli nadomak plasmana u polufinale.

Hrvati su bolje otvorili utakmicu i imali vodstvo 7:5 nakon čega je uslijedila serija grešaka pa su Francuzi preokrenuli serijom 3:0 i došli u vodstvo koje su održavali do finiša prvog dijela. Vodili su Trikolori i tri razlike, bilo je 17:14 nakon čega su Hrvati iskoristili momentum Dominika Kuzmanovića i izjednačili rezultat na 17:17, a na odmor se otišlo pri rezultatu 18:18.Francuzi su drugo poluvrijeme otvorili serijom od 2:0 da bi u 41. minuti zahvaljujući golu Dylana Nahija došli ponovo na plus tri, 24:21. Uslijedio je potom nerealizovani sedmerac Šoštarića, prvi na Euru, nakon čega su Francuzi pogriješili u napadu što je iskoristio Marin Jelinić i smanjio prednost Francuske na 24:22. Hrvati su potom propustili šansu da dođu na minus jedan, a Francuzi su postigli dva vezana gola i došli na plus četiri.

Uslijedila je serija Hrvata od 3:0 nakon čega su propustili dva napada za izjednačenje rezultata pa ih je kaznio Nahi, a potom i Remili koji je u 53. minuti susreta donio Francuzima ponovo tri razlike i pitanje pobjednika na ovom susretu je bilo riješeno iako je Hrvatska u više navrata došla na minus jedan, no do potpunog preokreta nije mogla.

Dodajmo da je legendarni Nikola Karabatić na ovom susretu postigao pet pogodaka i stigao do brojke od 289 pogodaka te tako pretekao Gudjona Valura Sigurdssona i postao najbolji strijelac u historiji Evropskih prvenstava.

Francuze je do pobjede vodio Dika Mem sa šest pogodaka dok je pomenuti Nikola Karabatić dodao pet, a Tournat je susret završio sa četiri gola. Samir Bellahcene je imao šest, a Remi Desbonnet dvije odbrane.

Zvonimir Srna je bio najbolji kod Hrvatske sa šest golova dok su Karačić, Maraš, Klarica i Jelinić dodali po četiri. Briljirao je Dominik Kuzmanović sa 13 odbrana dok je Matej Mandić dodao dvije.

U sljedećem kolu Francuska će igrati protiv Islanda dok će selekcija Hrvatske snage odmjeriti sa selekcijom Mađarske.

Rezultat:

Hrvatska – Francuska 32:34 (18:18)

Austrija kreirala novi šok na Euru, Bilyk donio novi trijumf najvećem iznenađenju prvenstva

0
Rukometna reprezentacija Austrije je i dalje neporažena na rukometnom Euru i to nakon što su pobijedili Mađarsku rezultatom 30:29.

Prvo poluvrijeme je bilo izuzetno zanimljivo te je okončano izjednačenim rezultatom, bilo je 17:17, a u nastavku se vidjela također izjednačena utakmica koja je riješena u posljednjoj minuti kada je Nikola Bilyk postigao gol za pobjedu Austrije.

Do pobjede ih je vodio Bilyk sa osam golova dok su Weber i Huteček dodali po šest, a Mostl je imao 11 uspješnih intervencija.

Na drugoj strani su Banhidi, Ancsin, Rosta i Lekai postigli po četiri gola dok je Palasics imao šest, a Bartucz pet odbrana.

Austrija će u drugom kolu igrati protiv Njemačke dok će Mađarska odmjeriti snage s Hrvatima.

Rezultat:

Mađarska – Austrija 29:30 (17:17)

Bulat potpisao novi ugovor: Moramo učiniti sve da obranimo naslov

0

Mladi 22-godišnji veznjak Dinama Marko Bulat potpisao je novi višegodišnji ugovor s maksimirskim klubom.

S Dinamom je potpisao ugovor u veljači 2021. godine, a potom je šest mjeseci ostao na posudbi bio u Šibeniku, da bi zatim stigao na Maksimir.

U klubom je osvojio dva naslova prvaka, dva pokala Superkupa, dvaput dočekao proljeće na europskoj sceni, a i igrao u Ligi prvaka.

Odigrao je 73 službene utakmice za Dinamo te postigao šest golova.

– Ponosan sam i sretan što mi je klub produžio ugovor. Biti igrač Dinama velika je čast, ali i odgovornost. Veselim se novim izazovima koji nas čekaju ovog proljeća i jedva čekam da krene nastavak sezone. Moramo učiniti sve da obranimo naslov prvaka i još jednom pokažemo svima da smo najbolja momčad u ligi, rekao je Bulat po potpisu novog ugovora.

Pobjede Azarenke i Hurkacza

0

Bjeloruska tenisačica Victoria Azarenka plasirala se danas u treće kolo Australian Opena u Melbourneu, nakon što je svladala Dankinju Klaru Tauson sa 6-4, 3-6, 6-2.

Meč Azarenke i Tauson, 22. i 96. tenisačice turnira svijeta, trajao je dva sata i 15 minuta. Azarenka će u sljedećem kolu igrati protiv desete na WTA listi Latvijke Jelene Ostapenko, koja je bila bolja od Hrvatice s australskim državljanstvom Ajle Tomljanović sa 6-0, 3-6, 6-4.

U muškom dijelu turnira plasman u treće kolo osigurao je Poljak Hubert Hurkacz. Deveti igrač svijeta slavio je protiv Čeha Jakuba Menšika nakon pet setova sa 6-7, 6-1, 5-7, 6-1, 6-3. Sljedeći suparnik bit će mu Francuz Ugo Humbert.