Subota, 3 prosinca, 2022

Belgija jedva do tri boda

0

Nogometaši Belgije pobijedili su Kanadu u meču 1. kola grupe F na Svjetskom prvenstvu u Kataru rezultatom 1:0 i tako na najbolji mogući način iskoristili remi između Hrvatske i Maroka (0:0).

Kanada je vrlo hrabro ušla u ovaj meč i tokom svih 90 minuta bili su vrlo opasni, a nijednog trenutka se nisu uplašili, na papiru velikog favorita, te su se pokazali kao vrlo odlična selekcija.

Već u osmoj minuti imali su šansu da iz penala dođu u vodstvo, ali Davies nije uspio savladati Courtoisa, koji je još jednom pokazao zbog čega je najbolji golman svijeta i odlično je pročitao namjeru igrača Bayerna i zaustavio mu udarac.

Ubrzo nakon toga, viđena je jedna potpuno nevjerovatna situacija. Naime, u 14. minuti pomoćni sudija iz Mozambika Arsénio Maringule svirao je nedozvoljenu poziciju za Kanadu, iako je loptu do igrača ove selekcije dodao Belgijanac Eden Hazard.

Da stvar bude gora, nakon toga je načinjen očigledan prekršaj i trebao se svirati novi penal za Kanađene, samo dvije minute nakon što su promašili prvi, no iz VAR sobe se nisu oglasili.Novu veliku šansu za Kanadu imao je Holiett u 16. minuti, ali je njegov udarac otišao pored gola. Prvu šansu za Belgiju imao je Batshuayi u 23. minuti, no njegov udarac je blokiran, a kada se činilo da će se na poluvrijeme otići bez pogodaka, Belgijanci su stigli do, realno govoreći, nezasluženog vodstva.

Michy Batshuayi je pogodio u 42. minuti, a asistenciju je upisao Alderweireld.Na početku drugog poluvremena, tačnije u 48. minuti, Kanada je imala novu veliku šansu. Eustaquio je probacio De Bruyneu loptu kroz noge i onda savršeno centrirao, a David šutira glavom tik pored stative gola Belgije.

Opet su prijetili u 81. minuti, ali pokušaj Larina glavom je odbranio Courtois, nakon čega više nije bilo pravih šansi pred golom Belgijanaca i susret je završen rezultatom 1:0.

Na kraju je Kanada, iako je bila znatno bolji tim, doživjela poraz od Belgije, a u ovoj grupi još igraju Hrvatska i Maroko. Njihov susret koji se igrao od 11 sati je završen bez pogodaka.

Rezultat i strijelac:

Belgija – Kanada 1:0 (Batshuayi 42′)

Japan iznenadio i savladao Njemačku

0

Na otvaranju grupe E Svjetskog prvenstva u Kataru vidjeli smo novu veliku senzaciju i pobjedu Japana nad Njemačkom nakon velikog preokreta u završnici. Završeno je rezultatom 2:1.

Utakmica je počela prilično “tiho”, no prvi su zaprijetili Japanci. Čak su postigali i gol preko Daizena Maede u sedmoj minuti, no on je opravdano poništen zbog ofsajda.

Nakon tog pogotka, Nijemci su preuzeli konce igre u svoje ruke. Prvo je u 17. minuti Antonio Rudiger nakon kornera šutirao glavom pored gola, a onda je Joshua Kimmich tri minute kasnije namučio golmana Shuichija Gondu.Uslijedio je i pokušaj Ilkaya Gundogana u 23. minuti, kojeg ponovo brani Gonda, ali je onda tri minute kasnije golman Japana skrivio jedanaesterac.

Upravo je Gundogan bio precizan s bijele tačke i Njemačka je došla u vodstvo. Rezultatom 1:0 otišlo se na odmor.

No, Japanci se nisu predali. Naprotiv, igrali su maksimalno disciplinovano i čekali su svoju šansu, koju su kasnije i dočekali.

U 60. minuti Nijemci su mogli ovjeriti pitanje pobjednika. Jamal Musiala je dodao do Gundogana, ali veznjak Manchester Cityja pogađa stativu s vrha šesnaesterca.

Kazna je stigla u 75. minuti. Ito je šutirao po sredini gola, Manuel Neuer odbranio, ali samo do Doana koji pogađa praznu mrežu gola Njemačke.

U 84. minuti potpuni šok! Takuma Asano prolazi po desnoj strani i zakucava loptu iznad Neuera za šokantan preokret.

Do kraja utakmice Nijemci su pokušali na sve načine doći do poravnanja, ali nisu uspjeli, tako da se nastavljaju senzacije na Svjetskom prvenstvu u Kataru nakon pobjede Saudijske Arabije na gotovo identičan način protiv Argentine.

U drugom meču grupe danas se sastaju Španija i Kostarika. Susret se igra od 17 sati. U narednom kolu Japan igra protiv Kostarike, dok Nijemci i Španci igraju veliki derbi.

Rezultat i strijelci:

Njemačka – Japan 1:2 (Gundogan 31′ / Doan 75′, Asano 84′)

Hrvatska razočarala blijedim remijem s Marokom

0

U dvoboju 1. kola F skupine Svjetskog prvenstva hrvatski nogometaši su u Al Khoru protiv Maroka odigrali bez golova, 0:0…

Hrvatska nije uspjela slomiti vrlo organizirane i disciplinirane Marokance na startu Mundijala, a i ono malo prilika što su dopustili Afrikanci, propušteno je vrlo jalovom igrom u napadu.

Hrvatska nije uspjela ponoviti uspjehe iz SP 1998. i 2018., kada su Vatrene pobjede na startu natjecanja odvele do bronce, odnosno srebra.

Dojam je da je Hrvatska ušla u dvoboj s previše respekta prema Marokancima, koji su se u nekim trenucima sami nudili, te da je ofenzivnija postava od samog poočetka mogla polučiti trijumf.  S premalo igrača je Hrvatska dolazila u suparnički prostor i to, zajedno s ne baš raspoloženim Lukom Modrićem, nije bilo dovoljno za pobjedu, već smao za remi.

Marokanci su započeli dvoboj puno nervoznije, načinili su u samom početku tri velike pogreške pred svojim kaznenim prostorom, no to nije urodilo izgledom prilikom za hrvatske napadače.

U 13. minuti prvi udarac na utakmici uputio je Hakimi, no prelagano za Livakovića, a uzvratio je u 17. minuti Perišić dalekometnim pokušajem preko grede.

Utakmica je potom otišla u obostrano spori ritam, s vrlo malo rizika, isprekidanog s mnogo prekršaja. U 46. minuti uslijedio je prva veća šansa i udarac u okvir vrata. Sosa je dodao u sredinu, a Vlašić uputio udarac kojeg je zaustavio marokanski vratar, da bi u nastavku akcije lopta pogodila u ruku Amrabata, no bez reakcije argentinskog suca. U zadnjim sekundama prvog dijela sjajnu priliku imao je Modrić, ali je njegov šut završio iznad grede.

U prvom poluvremenu je Hrvatska imala 59 posto posjeda lopte, ali je kod izabranika Zlatka Dalića bilo i previše opreza, a premalo rizika.

U drugom dijelu je Vlašića zamijenio Pašalić, a drugi dio je kasnio jer su svi igrači i sudac čekali punu minutu da se iz svlačionice marokanski veznjak Amrabat.

U 52. minuti nakon kornera iz gužve blokiran je pokušaj Lovrena, a 65. minuti Livaković brani bombu Hakimija s 25 metara. Hrvatska je imala inicijativu, ali su Vatreni bili posve nemoćni u napadu.

Kasnije u ovoj skupini igraju Belgija i Kanada.

U drugom kolu, u nedjelju 27. studenoga u 17 sati, Hrvatska igra s Kanadom.

HRVATSKA – MAROKO 0-0

Pred 60.000 gledatelja na stadionu Al Bayt sudio je Argentinac Rapallini.

HRVATSKA: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modrić, Brozović, Kovačić (Majer, 79)- Vlašić (Pašalić, 46), Kramarić (Livaja, 71), Perišić (Oršić, 90)

MAROKO: Bounou – Hakimi, Saiss, Aguerd, Mazraoui (Attiat-Allal, 60)- Ounahi (Sabiri, 80), Amrabat, Amallah – Ziyech, En Nesyri (Hamdallah, 80), Boufal (Ezazouli, 66)

DALIĆ: “IZABRALI SMO NAJKVALITETNIJE I SVI JEDVA ČEKAMO UTAKMICU”

0

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić održao je posljednju konferenciju za medije uoči prve utakmice na Svjetskom prvenstvu u Kataru, u srijedu protiv Maroka.

Moguća iznenađenja

“Saudijci su pobijedili Argentinu, Tunis je remizirao s Danskom… nema lakih suparnika i nema lakih utakmica. Očekujemo tešku utakmicu, respektiramo i cijenimo marokanski nogomet. Danas svi dobro igraju, dobro su pripremljeni i iznenađenja su moguća. Ući ćemo u utakmicu maksimalno spremni i maksimalno motivirani. Današnji rezultati još su jedan pokazatelj da moramo biti na maksimumu”

Izabrana najbolja rješenja

“Iskoristili smo ovo kratko vrijeme za adaptaciju na uvjete i potpuno sam zadovoljan odrađenim, dečki su pripreme odradili maksimalno i spremni su za utakmicu. Imali smo nekih dilema, riješili smo ih i izabrali smo ono što je najkvalitetnije u smislu brzine, agilnosti, energije i iskustva, i momčad će biti na potrebnoj razini. Svi jedva čekamo utakmicu. Imamo dobru kombinaciju mladosti i iskustva, dobro smo se posložili”

Kvalitete suparnika

“Analizirali smo Maroko, dobra su posložena reprezentacija s odličnim pojedincima na svim pozicijama, poput Ziyecha. To su pokazali na prošlim utakmicama; Halilhodžić je složio dobru momčad, a promjene izbornika su njihova stvar, to ne bih komentirao. Imat će i veliku podršku navijača”

Velika očekivanja

“Došli smo ovamo s dobrim rezultatima, pobjedama protiv velikih suparnika i drugačije nas se gleda nego u Rusiji. Ne želimo biti goropadni, ne želimo davati velike najave, već znamo svoj put. Znamo da vrijedimo, ali trebamo biti realni i objektivni i pripremiti se za svakog suparnika. Očekivanja su velika, ali nećemo upasti u zamku pritiska. Nema tragedije, nema euforije. Zaista vjerujem u ovu reprezentaciju, idemo dati sve od sebe pa ćemo vidjeti za što će to biti dovoljno”

Priprema u miru

“Imamo mir kao reprezentacija, ali sam svjestan da je Hrvatska postala značajna u svijetu po svojim rezultatima. Sigurno niti jedna mala nacija poput nas nije osvojila dvije svjetske medalje u zadnjih 20 godina. Maroko možda nije ključan, ali je jako bitan, start nam daje energiju za dalje”

Izvor: Hns-cff.hr

Foto/Drago Sopta

Francuska pobjedom krenula u odbranu naslova prvaka

0

Aktuelni prvaci svijeta – nogometaši Francuske, pobijedili su Australiju rezultatom 4:1 u meču 1. kola grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru.

Utakmica nije najbolje počela za popularne Trikolore jer je Australija u devetoj minuti došla do vodstva. Leckie je ubacio s desne strane, a na drugoj stativi našao se Goodwin i pogodio je za vodstvo Australaca.Mogli su Australci ubrzo nakon toga postići i drugi gol i potpuno na koljena baciti Francuze, ali udarac Dukea s distance otišao je malo pored gola Llorisa. I onda, u 27. minuti, Francuska dolazi do poravnanja.

Rabiot je glavom pogodio za 1:1 i to nakon što je Theo Hernandez ubacio s lijeve strane, a samo pet minuta nakon toga, Rabiot je ukrao loptu i asistirao za Girouda, kojem nije bilo teško da loptu pošalje u praznu mrežu i svom timu donese potpuni preokret.

U finišu prvog poluvremena još smo vidjeli dvije prilike. Prvo je Mbappe napravio jedan od najvećih promašaja u karijeri i to nakon što asistenciju Griezmanna nije uspio poslati u mrežu sa svega nekoliko metara, da bi nakon toga na drugoj strani Australija preko Irvinea pogodila stativu.

Da Francuska neće imati problema u ovom meču bilo je jasno u 68. minuti kada se Mbappe iskupio za promašaj iz prvog poluvremena i pogodio za 3:1, a u 71. minuti Giroud postiže svoj drugi, za Francusku četvrti gol, kojim je postavio konačan rezultat i uz to se izjednačio s legendarnim Henryjem na vrhu liste strijelaca ove reprezentacije svih vremena.Do kraja meča nije bilo promjene rezultata pa je Francuska u odbranu titule prvaka svijeta krenula ubjedljivom pobjedom. U ovoj grupi igraju još Danska i Tunis, a njihov susret, koji je odigran ranije danas, završio je bez pogodaka.

Francuska – Australija 4:1 (Rabiot 27′, Giroud 32′, 71′, Mbappe 68′ – Goodwin 9′)

Ochoa pročitao Lewandowskog, nova nula u Dohi!

0

U dvoboju 1. kola C skupine Svjetskoga prvenstva nogometaši Meksika i Poljske odigrali su bez golova, 0-0.

Meksički vratar Guillermo Ochoa obranio je kazneni udarac Robertu Lewandowskom u 58. minuti.

Utakmica se igrala na stadionu 974 u Dohi, koji je u potpunosti izgrađen od kontejnera, te će nakon mundijala biti demontiran.

Ranije je u ovoj skupini Saudijska Arabija senzacionalno pobijedila Argentinu s 2-1.

Danska i Tunis odigrali bez pobjednika

0

Na Svjetskom prvenstvu u Kataru odigran je prvi susret bez pogodaka, a nogometaši Danske i Tunisa razočarali su ljubitelje “najvažnije sporedne stvari na svijetu” i u konačnici odigrali meč koji je završen rezultatom 0:0.

Tunis je bolje otvorio meč i bio bolji tim u uvodnim minutama, iako nisu stvorili neku izrazitu šansu, a u 24. minuti bilježimo poništen gol ovoj selekciji.

Jebali je uspio pobjeći odbrani Danske, izaći sam ispred golmana i postići pogodak, ali je on bio poništen jer se našao u ofsajdu. Nakon toga, Danska se malo probudila i imala je nešto više od igre, ali nisu uspjeli napraviti pravu šansu, čak su u finišu prvog dijela mogli i primiti gol.Strijelac poništenog pogotka, Jebali, primio je dodavanje i u situaciji jedan na jedan s golmanom odlučio pucati po sredini gola, no Schmeichel je bio oprezan i odbranio mu je šut.

Za razliku od prvog, Danska je bila bolja u drugom poluvremenu, a prvu šansu imali su u 67. minuti kada je Eriksen prošao kroz odbranu i pucao s poludistance, no golman Tunisa Dahmen je zaustavio njegov pokušaj.

Najveću šansu na utakmici Danci su imali u 71. minuti i bio je to nevjerovatan promašaj koji ih je na kraju i koštao pobjede. Cornelius je nakon kornera ostao sam na drugoj stativi, ali s udaljenosti od jednog metra promašio je prazan gol i pogodio stativu.

Nakon toga, Danska je napadala, pokušava doći do pobjede, no nisu imali nekih velikih šansi i susret je na kraju završen rezultatom 0:0, iako se čak gledao i potencijalni penal u 95. minuti za Dance, no sudija je odlučio da to nije dovoljno za kazneni udarac.

Ovo je prvi meč bez pogodaka na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Kataru. U drugom meču ove grupe sastaju se Francuska i Australija.

Guardiola stavio potpis na ugovor!

0

Iz Engleske dolazi vijest koja će razveseliti navijače Manchester Cityja.

Njihov trener Pep Guardiola produljio je ugovor s klubom, prema kojem će na čelu aktualnih prvaka ostati do 2025. godine.

City je stigao prije šest godina i u tom razdoblju s klubom je osvojio 11 trofeja, uključujući četiri naslova prvaka Engleske u posljednjih pet sezona.

Saudijci došli do senzacije i rastužili Messija!

0

U susretu 1. kola skupine C Svjetskog nogometnog prvenstva Saudijska Arabija je na stadionu Lusail senzacionalno svladala Argentinu sa 2:1 (0:1).

Povela je Argentina golom Lionela Messija (10-11m), no početkom drugog poluvremena su Saleh Al-Shehri (48) i Salem Al-Dawsari (53) kreirali preokret.

Prema očekivanju, dvoboj jednog od glavnih favorita za svjetski naslov Argentine i jedne od najslabijih reprezentacija na svjetsko smotri Saudijske Arabije u prvom je poluvremenu nalikovao na igru “mačke i miša”. Igralo se praktički samo na polovici terena koja je pripadala azijskoj reprezentaciji, a Argentina je i povela u ranoj fazi utakmice.

Abdulhamid je rukama držao Paredesa u svom kaznenom prostoru, a slovenski sudac Vinčič je nakon intervencije VAR-a pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca u 10. minuti bio je argentinski kapetan Messi.

Sofascore

Do kraja prvog poluvremena Argentina je još tri puta tresla mrežu Saudijske Arabije, jednom Messi, a dva puta Lautaro, no svi ti golovi poništeni su zbog zaleđa. U prva dva navrata centimetri su odlučivali o tome da Argentina ne poveća prednost, dok je u trećem navratu Lautaro bio oko metar iza zadnje linije obrane Saudijaca.

Nastavak utakmice krenuo je potpuno neočekivano i Saudijska Arabija je u prvih osam minuta ostvarila potpuni preokret. U 48. minuti Al-Buraikan je sjajnom okomitom loptom “rasparao” argentinsku obranu, loptu je u kaznenom prostoru prihvatio Al-Shehri koji je potom izbjegao blok Romera i pogodio sam donji lijevi kut nemoćnog Martineza.

Samo pet minuta potom Al-Dawsari je fenomentalnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Martineza za prednost Saudijske Arabije. Argentinci nisu dobro očistili jedan centaršut, Al-Dawsari je prihvatio loptu na rubu kaznenog prostora i potom si s dva driblinga stvorio prostor za neobranjivi udarac.

Argentinski izbornik Lionel Scaloni u 59. minuti napravio je tri izmjene i na teren uveo Lisandra Martineza, Enza Fernadeza i Juliana Alvareza, no to nije donijelo do nikakvih poboljšanja u dekaentnoj igri njegove momčadi.

U 63. minuti zaprijetio je Lautaro, njegov je udarac na putu prema golu pogodio Tagliafica i promijenio smjer, ali je Al-Owais sjajnom reakcijom spasio svoju mrežu.

Iako je Argentina preselila igru na saudijsku polovicu rijetko je prijetila Al-Owaisu, tek je Messi u 84. minzti uputio udarac glavom, ali ravno u ruke saudijskog vratara. Posljednju priliku za barem bod Argentine nije iskoristio Alvarez, njegov udarac glavom u 11. minuti nadoknade još je jednom paradom zaustavio Al-Owais.

Saudijskoj Arabiji ovo šesti nastup na svjetskim prvenstvima i četvrta pobjeda, ali daleko najveća u povijesti. Dosada su pobjeđivali Maroko, Belgiju (obje 1994. u SAD-u) te Egipat (2018. u Rusiji).

Ovim porazom prekinut je niz od 36 utakmica Argentine bez neuspjeha čime su “gauči” propustili izjednačiti svjetski rekord Italije od 37 uzastopnih utakmica bez poraza.

U skupini C još igraju Meksiko i Poljska koji će svoj susret 1. kola igrati od 17 sati.

Danas četiri utakmice Svjetskog prvenstva

0

SVJETSKO prvenstvo nastavlja se utakmicama u skupinama C i D. Danas su ih na rasporedu četiri u programu koji započinje u 11 sati izlaskom na teren Lionela Messija i Argentina, a završava u susretom u 20 sati u kojem će na travnjak branitelj naslova Francuska.