Petak, 29 ožujka, 2024

Dinamo u derbiju bolji od Rijeke

Nakon domaćeg kiksa protiv Šibenika, bilo je to krajem siječnja, reda same pobjede i zasluženo je na vrhu HNL-a.

Derbi 24. kola Prve HNL igrao se na Maksimiru, gdje je predvođena novim trenerom gostovala Rijeka. Naime, Goran Tomić početkom tjedna preuzeo je klupu Riječana, a već dva dana kasnije upisao prvu pobjedu u Osijeku. Osokoljen ulaskom u polufinale Kupa došao je na noge Dinamu i njegovom treneru Zoranu Mamiću, s kojim se dosad dvaput susreo. Jednom je poražen, drugi put je remizirao, a do slavlja nije došao ni treći put.

Dinamo je pokazao bolju igru, zasluženo je uzeo sva tri boda i vratio prvu poziciju. Konačni rezultat bio je 2:0, a bila je to ujedno prva pobjeda Mamića nad Rijekom otkad je drugi put sjeo na klupu Modrih.

Od samo početka Dinamo je nametnuo svoju igru i pokazao tko je gazda na Maksimiru. Već u prvih pet minuta zaredao je tri kornera, ali bez konkretne završnice. U toj dominaciji domaćina igralo se sve do 27. minute, kada je Dinamo okrunio tu bolju igru.

Oršić se s lijeve strane uputio prema sredini, lopta mu je spretno ostala u nogama te je ugledao samog Ivanušeca na drugoj strani igrališta. Odigrao ga je prizemnom loptom, a Ivanušec ju je preciznim udarcem poslao pored nemoćnog Nevistića.

Nakon tog pogotka, Rijeka je napokon počela igrati. Nije prijetila sve do 35. minute, a tada je Menalo, nakon lijepe akcije, pogodio gredu. Da je lopta išla malo niže, Livaković bi ostao nemoćan. Do kraja poluvremena Rijeka je još jednom zaprijetila preko Kulenovića, ali opasan je bio i Dinamo, točnije Ademi, čiji je pokušaj Nevistić obranio.

U nastavku susreta Rijeka je limitirala napade Dinama, ali prema naprijed je bila nemoćna. Pokušao je Tomić Drmićem razdrmati svoju momčad, no samo pet minuta nakon toga Dinamo je povećao svoje vodstvo. Praktički iz ničega.

Majer je iz slobodnog udarca odigrao Petkovića, ovaj Oršića, koji s nekoliko metara šalje loptu u mrežu. Pravog slavlja nije bilo, jer su suci odmah označili zaleđe, ali demantirao ih je VAR i nakon dvije minute priznao pogodak.

Taj gol ujedno je i prelomio utakmicu. Mamić je, što zbog umora, što zbog dvoboja protiv Tottenhama, počeo rotirati, a mijenjao je i Tomić. Tražio je dobitnu kombinaciju, ali nije je našao. Rijeka je ostala nemoćna, praktički bez prave prilike, i samo je produbila rezultatsku krizu u prvenstvu. Naime, posljednju pobjedu upisala je prije više od mjesec dana kod Lokomotive.

S druge strane, Dinamo je i dalje siguran i vrlo uvjerljiv. Nakon domaćeg kiksa protiv Šibenika, bilo je to krajem siječnja, reda same pobjede i zasluženo je na vrhu HNL-a.

Nadamo se da će uspješan niz nastaviti i u Londonu.