Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Francuska pobjedom krenula u odbranu naslova prvaka

Aktuelni prvaci svijeta – nogometaši Francuske, pobijedili su Australiju rezultatom 4:1 u meču 1. kola grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru.

Utakmica nije najbolje počela za popularne Trikolore jer je Australija u devetoj minuti došla do vodstva. Leckie je ubacio s desne strane, a na drugoj stativi našao se Goodwin i pogodio je za vodstvo Australaca.Mogli su Australci ubrzo nakon toga postići i drugi gol i potpuno na koljena baciti Francuze, ali udarac Dukea s distance otišao je malo pored gola Llorisa. I onda, u 27. minuti, Francuska dolazi do poravnanja.

Rabiot je glavom pogodio za 1:1 i to nakon što je Theo Hernandez ubacio s lijeve strane, a samo pet minuta nakon toga, Rabiot je ukrao loptu i asistirao za Girouda, kojem nije bilo teško da loptu pošalje u praznu mrežu i svom timu donese potpuni preokret.

U finišu prvog poluvremena još smo vidjeli dvije prilike. Prvo je Mbappe napravio jedan od najvećih promašaja u karijeri i to nakon što asistenciju Griezmanna nije uspio poslati u mrežu sa svega nekoliko metara, da bi nakon toga na drugoj strani Australija preko Irvinea pogodila stativu.

Da Francuska neće imati problema u ovom meču bilo je jasno u 68. minuti kada se Mbappe iskupio za promašaj iz prvog poluvremena i pogodio za 3:1, a u 71. minuti Giroud postiže svoj drugi, za Francusku četvrti gol, kojim je postavio konačan rezultat i uz to se izjednačio s legendarnim Henryjem na vrhu liste strijelaca ove reprezentacije svih vremena.Do kraja meča nije bilo promjene rezultata pa je Francuska u odbranu titule prvaka svijeta krenula ubjedljivom pobjedom. U ovoj grupi igraju još Danska i Tunis, a njihov susret, koji je odigran ranije danas, završio je bez pogodaka.

Rezultat i strijelci:

Francuska – Australija 4:1 (Rabiot 27′, Giroud 32′, 71′, Mbappe 68′ – Goodwin 9′)