Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Real Madrid pobjednik Lige prvaka!

Nogometaši Real Madrida pobijedili su Liverpool rezultatom 1:0 u finalu Lige prvaka igranom u Parizu i osvojili su 14. naslov prvaka Evrope u historiji. Iako su Redsi dominirali većim dijelom susreta i bili bolji rival, na kraju su doživjeli četvrti poraz u finalima i ostali su na šest osvojenih titula

Utakmica je kasnila više od pola sata, jer brojni navijači Liverpoola nisu uspjeli na vrijeme ući na tribine, zbog čega su nastale velike gužve i neredi na ulazima i organizatori nisu ništa željeli prepustiti slučaju.Redsi su bili bolji rival u prvom dijelu igre, a u rasponu od samo pet minuta propustili su dvije velike šanse.

Arnold je odlično probio po desnoj strani u 16. minuti i ubacio za Salaha, čiji je lukav udarac sjajno odbranio belgijski čuvar mreže Thibaut Courtois.

U 21. minuti Mane se oslobodio čuvara, sjajno je šutirao sa vrha kaznenog prostora, ali maestralni Courtois je zakačio loptu vrhom prstiju, koja se potom odbila od stativu i ostalo je 0:0.

Real je skoro bio bezopasan u prvom dijelu igre, ali je mogao do vodstva u samom finišu. U 43. minuti desila se sporna situacija. Benzema je nakon velike greške odbrane Liverpoola zatresao mrežu, ali pogodak je poništen nakon višeminutnog pregleda VAR-a zbog navodnog ofsajda, iako se lopta prethodno odbila od Fabinha.

Ipak, arbitri su odlučili da je Valverde imao utjecaj na tok akcije i poništili su gol Reala.Liverpool je i u nastavak meča ušao bolje, napadao je i bio agilniji, ali u 59. minuti doživjeli su pravi šok.

Kraljevi su izveli brz napad po desnoj strani, a nakon ubačaja Valvardea na pravom mjestu se našao Vinicius Junior koji je iz blizine matirao Alissona za 1:0 i veliko slavlje navijača Reala.

Uslijedio je veliki pritisak Redsa koji su do kraja na sve načine pokušavali izjednačiti, ali maestralni Courtois je bio nesavladiv.

U 65. minuti Salah je odlično šutirao lijevom nogom s distance, ali je Courtois sjajno reagovao. Tri minute kasnije ponovo je Egipćanin iz mrtvog ugla pokušao, all Belgijanac je nogom zaustavio njegov pokušaj.

“Hobotnica” na golu Reala spasila je svoj tim i u 81. minuti kada je nakon jednog udarca lopta zakačila Firmina, ali je Courtois ponovo pokazao sjajan refleks i odbranio je nezgodan udarac.

U 83. minuti Salah je šutirao iskosa s desetak metara, ali čudesni Courtois je skinuo još jedan zicer i do kraja je ostalo 1:0 za Real.

Bio je ovo treći međusobni duel u finalima Reala i Liverpoola, a Kraljevi su stigli do druge pobjede.