Petak, 29 ožujka, 2024

Srbija na korak do plasmana u Qatar

Nogometna reprezentacija Srbije je savladala Azerbejdžan i samo jedna pobjeda je dijeli od direktnog plasmana na Svjetsko prvenstvo.

Srbija je teže od očekivanog u Beogradu trijumfovala protiv Azerbejdžana rezultatom 3:1, a junak Orlova je bio Dušan Vlahović.

Napadač Fiorentine je doveo Srbiju u vodstvo u 30. minuti kada je realizovao penal, a Azerbejdžan je izjednačio u 45+2. kada je veliku grešku golmana Predraga Rajkovića iskoristio Emin Mahmudov i pogodio za 1:1.

U 53. minuti Vlahović je pogodio za 2:1, a konačnih 3:1 je postavio Dušan Tadić pogotkom iz penala u 83. minuti. Srbija je na taj način stigla do 17. boda kojim je ostala lider na tabeli.

Srbija ima bod više od Portugala koji je sa 5:0 savladao Luksemburg (Ronaldo penal 8, Ronaldo penal 13., 87., Fernandes 18., Palhinha 69.), a obje selekcije su već osigurale minimalno baraž.

Portugal ima utakmicu manje, ali čak i ako nekadašnji evropski prvak pobijedi Sjevernu Irsku, Srbija će imati šansu pobjedom u direktnom duelu sa Ronaldom i družinom u posljednjem kolu 14. novembra otići direktno na Mundijal u Katar.

Grupa A: Srbija – Azerbejdžan 3:1, Portugal – Luksemburg 5:0

Grupa B: Kosovo – Gruzija 1:2, Švedska – Grčka 2:0

Grupa C: Litvanija – Švicarska 0:4, Bugarska – Sjeverna Irska 2:1

Grupa F: Danska – Austrija 1:0, Farska Ostrva – Škotska 0:1, Izrael – Moldavija 2:1

Grupa I: Engleska – Mađarska 1:1, Albanija – Poljska 0:1 (prekid), San Marino – Andora 0:3