Petak, 29 ožujka, 2024

Željezničar u Mostaru iznenadio Zrinjski

Nogometaši Željezničara pobijedili su kao gosti Zrinjski rezultatom 2:1 u okviru 2. kola M.tel Premijer lige i tako su prekinuli negativan niz bez pobjede u gostima koji je trajao od decembra 2020. godine.

Aktuelni prvak BiH je od samog starta susreta zagospodario terenom, te je bio mnogo bolji rival i činilo se da neće imati problema da dođe do pobjede.U 2. minuti Mario Ćuže je zakasnio na centaršut Franka Sabljića, a Željo je prijetio u 9. minuti kada je Štilić solidno šutirao, ali pored gola.

Sredinom prvog dijela počeo je veliki pritisak Mostaraca i šanse su se redale pred golom Muftića. Udarac Sučića odbranio je Muftić, a odbijenu loptu pored gola poslao je Malekinušić.

Bilbija je u 23. minuti sam iskosao bio pred Muftićem, ali odlično je odbranio Muftić. Samo dvije minute kasnije Ćuže je majstorski lobovao istrčalog Muftića, a sa gol-linije loptu je izbacio Kosorić.

U 27. minuti Malekinušić je bio u prilici nakon asistencije Savića, ali je šutirao pored desne stative. Konačno, bolju igru domaći su krunisali u 35. minuti.

Nakon ubačaja Bekića s desne strane iz slobodnog udarca, Bilbija je bio na pravom mjestu i glavom je pogodio za 1:0. Mogao je Zrinjski do drugog gola u 42. minuti, ali nakon gotovo preslikane situacije kao kod prvog pogotka, Bekić je ubacio iz prekida, a Semić glavom pogodio prečku.

U sudijskoj nadoknadi Mekić je na drugoj strani sliovito šutirao s distance, ali Soldo je odbranio njegov udarac i na odmor se otišlo minimalnom prednošću Zrinjskog.Ni početak drugog poluvremena nije dao naslutiti da će se promijeniti situacija na terenu, jer je Zrinjski kontrolisao igru i imao je nekoliko opasnih napada, ali u 65. minuti uslijedio je šok za domaće.

Gasal je primio loptu na desnoj strani, ušao u sredinu i majstorski sa preko 20 metara pogodio dalji ugao golmana Solde za 1:1.

Zrinjski je nakon toga izgledao prilično pogubljeno, a Željo je do kraja mogao i do pobjede. U 68. minuti Plavi su propustili kolosalnu šansu. Gasal je dodao do Beganovića, ovaj ostavio povratnu loptu za Štilića, no golman Zrinjskog Soldo odbranio je pokušaj ofanzivnog igrača Želje.

Gosti su izveli opasan napad i u 74. minuti, ali Štilić je oklijevao s udarcem u dobroj situaciji i nije bilo promjene rezultata.

Deset minuta kasnije Ćorluka je dobio drugi žuti karton i automatsko isključenje, a samo tri minute kasnije Željo je došao do velikog preokreta.

Nakon duge akcije Štilić je majstorski petom odložio loptu za Mekića koji je izvanrednim prizemnim udarcem matirao Solda i Plavima donio ogromnu pobjedu.

Zanimljivo, Željezničar je posljednju pobjedu u gostima ostvario upravo protiv Zrinjskog, a bilo je to sada već davne 2020. godine i to 2. decembra kada su pod vodstvom trenera Amara Osima slavili golom u 90. minuti (2:1).

Također, Plavi su prekinuli nevjerovatan niz neporaženosti Zrinjskog u Premijer ligi koji je trajao 23 utakmice.

Zrinjski će u narednom kolu gostovati Leotaru, a Željezničar će na Grbavici dočekati Široki Brijeg.